CRIČínský rozhlas pro zahraničí (CRI) vysílá i v českém jazyce. Lze ho u nás poslouchat denně na krátkých a středních vlnách.

Dále v článku jsou uvedeny frekvence vysílání v zimním a také letním čase a několik informací o CRI.

 

 

 

 

Na krátkých vlnách:

SEČ 20:00–20:30 / SELČ 21:00–21:30 na frekvenci: 7325 kHz, 7415 kHz, 9515 kHz

SEČ 20:30–21:00 / SELČ 21:00–21:30 na frekvenci: 7305 kHz, 7415 kHz

SEČ 12:00–13:00 / SELČ 13:00–14:00 na frekvenci: 13685 kHz, 15225 kHz, 17570 kHz

 

Na středních vlnách:

SEČ/SELČ 21:00–22:00 na frekvenci: 963 kHz

SEČ/SELČ 23:30–00:30 na frekvenci: 1458 kHz

 

O CRI

Čínský rozhlas pro zahraničí(CRI) zahájil svou činnost 3. prosince 1941. Je jedinou státní rozhlasovou stanicí v Číně, vysílající do celého světa. Má za cíl seznámit svět s Čínou a Čínu se světem, informovat svět o světu, posílit porozumění a přátelství mezi čínským národem a národy jiných zemí světa.

Čínský rozhlas pro zahraničí disponuje 30 zpravodajskými kancelářemi ve významných zemích a oblastech světa, rovněž kancelářemi v různých čínských provinciích, ústředně řízených městech, autonomních oblastech, jakož i ve zvláštních administrativních oblastech Hongkongu a Macau. CRI vysílá do celého světa ve 43 jazycích a doba vysílaných programů činí ke konci letošního roku více než 1100 hodin denně.

Detailní a skutečné obsahy a početné jazykové mutace umožňují CRI disponovat velkým množstvím věrných posluchačů. V r. 2005 získal CRI 2 miliony 170 tisíc dopisů a e-mailů ze 161 zemí a oblastí světa. Kromě toho působí v různých koutech světa více než 3600 posluchačských organizací.

28. ledna 2006 CRI zahájil svou první zahraniční frekvenční modulaci v keňském hlavním městě Nairobi. V rámci tohoto FM rádia se denně vysílá 19 hodin v angličtině, svahilštině a standardní čínštině.

19. listopadu 2006 CRI uvedl do provozu další frekvenční modulaci ve vietnamském hlavním městě Vientiane. Prezidenti Číny a Laosu Chu Ťin-tchao a Choummali Sayasone vystoupili na slavnosti a společně odstartovali FM vysílání. Chu Ťin-tchao ve svém blahopřejném projevu řekl, že zahájením frekvenční modulace CRI ve Vientiane byl vytvořen nový most pro upevňování vzájemného porozumění a přátelství mezi Čínou a Laosem.

Čínský rozhlas pro zahraničí založil v r. 1998 webové stránky „CRI Online“. Návštěvníci webu pokrývají více než 180 zemí a oblastí. „CRI Online“ vydává informace v 59 písmech. Celková kvantita zvukových souborů činí více než 200 hodin denně.

Čínský rozhlas pro zahraničí disponuje i tuzemským vysíláním, zaměřeným na globální informace, anglickou mutaci, mezinárodně populární hudbu, olympijské hry, výuku cizích jazyků, atd. Tuzemské programy se vysílají samostatně do desítek velkých a středně velkých měst, k nimž patří Peking, Šanghaj, Kanton, Ta-lien a Sia-men. Těší se velké oblibě posluchačů, neboť jim poskytují nejnovější zprávy o denních událostech, informace z celého světa a populární hudbu.

Čínský rozhlas pro zahraničí se od října 1999 zabývá přenosem televizních zpráv z celého světa tuzemským klientům. Televizní centrum CRI nyní realizuje denní produkci více než pětihodinových televizních programů a jejich přenos přes družici. Má klienty v počtu více než 300 kanálů či televizních stanic v celé zemi. Kromě toho provozuje placený digitální televizní kanál, který se orientuje na divy světa a svérázným úhlem pohledu nabízí veškeré druhy informací. CRI se bude mj. snažit rozvíjet služby nových médií jako je IP televize, internetová televize a mobilní audio-video.

CRI vydává čínský list zaměřený především na zprávy ze světa. Kromě toho má k dispozici časopis v čínštině, nazvaný „Rozhlas, film a televize na světě“, jakož i více než 30 druhů novin a časopisů v cizích jazycích, jejichž čtenáři jsou po celém světě a k nimž patří například „Poselství“ v angličtině, „Informace a odezva“ v němčině, „Sad přátelství“ ve španělštině, „Hlas přátelství“ v urdštině, „Duha“ v češtině.

CRI mj. provozuje Nakladatelství mezinárodního vysílání a Audiovizuální nakladatelství mezinárodního vysílání.

CRI disponuje týmem vysoce kvalifikovaných pracovníků. Tvoří ho na tisíc odborníků v oblasti 59 cizích jazyků, asi 600 editorů, novinářů a technických pracovníků a přes 100 zahraničních expertů. CRI se snaží realizovat přeměnu z tradičního média v médium moderní, z jednoduchého média v médium komplexní, ze zahraničního vysílání v multimédum. Krok za krokem se k vám přibližuje komplexní moderní médium, které spojí v jeden celek sdělovací prostředky – bezdrátové vysílání, online vysílání a nová média.

 

O České sekci CRI

26. srpna 1968 odstartoval CRI první vysílání v českém jazyce. Slogan Rozhlas Peking se od toho dne šíří do daleké střední Evropy a míří do českých a slovenských rodin. Na počátku vysílání v české řeči stoupl počet pracovníků české sekce na 12 lidí, jež představují zakladatele českého vysílání CRI.

V uplynulých více než čtyřiceti letech pracovníci českého vysílání vždy považovali za svůj úkol utužování vzájemného porozumění a přátelství mezi čínskými a českými, čínskými a slovenskými lidmi, vyvíjejí k tomu neúnavné úsilí. V této dlouhé době pracovníci českého vysílání plnili všední práce i důležité zpravodajské úkoly. Relace, které pořídili při interview, získaly i ceny CRI.

Pilná práce pracovníků českého vysílání získala ocenění a podporu posluchačů. Jeden posluchač, který se zúčastnil soutěže o znalostech týkajících se 50. výročí založení Čínské lidové republiky, napsal, že „zná Čínu prostřednictvím poslechu českého vysílání CRI“.

Čas letí. S odchodem řady starších pracovníků do důchodu přichází mladá generace. V současnosti činí průměrný věk pracovníků českého vysílání necelých 30 let.

Objem práce českého oddělení se neustále zvětšuje. Kromě vysílání na krátkých vlnách začalo 15. března 2004 vysílání na středních vlnách. 26. prosince 2003 byly oficiálně uvedeny do provozu webové stránky v českém jazyce.

 

Časopis Duha

Duha 4/2012

Duha 3/2012

Duha 2/2012

Duha 1/2012

 

Odkazy

[1] czech.cri.cn